Positive Radiation Fest: Škrinja ideja Budi Muško Kluba


U mjesecu avgustu održan je prvi Positive Radiation Fest u Zenici u organizaciji Udruženja „Naša djeca“ Zenica. Tokom četverodnevnog festivala u Zenici su se okupile četiri ekipe među kojima je Zenicu posjetila i ekipa Budi Muško Kluba iz Tuzle.

Budi Muško Klub Tuzla djeluje u sklopu organizacije Udruženje „Zemlja djece u BiH“ već od 20. maja 2016. godine. To je globalno poznat koncept u okviru kojeg su mladi ljudi okupljeni oko zajedničke ideje promovisanja zdravijih životnih stilova među mladima, osporavajući rodne stereotipe, te edukujući svoje vršnjake radioničarskim aktivnostima u školi te javnim i online kampanjama. Ovu ekipu čini 8 članova, 5 djevojaka i 3 mladića koji se vode zajedničkom idejom – žele učiniti svoju lokalnu zajednicu boljim mjestom za život.

Naime, Budi Muško Klub Tuzla u svojoj lokalnoj zajednici je prepoznao manjak aktivizma u svom gradu kao problem koji žele adresirati svojom projektnom idejom. Kao i u drugim gradovima Bosne i Hercegovine, u Tuzli je mali broj mladih zainteresovan za aktivizam i vannastavne aktivnosti.

„Uočili smo da mladi ljudi u našem okruženju nisu dovoljno osviješteni o aktivizmu i volonterizmu. Naizgled, ta dva pojma se i ne čine kao neke prekratnice za napredak našeg društva, no međutim da bismo mogli vidjeti neke promjene, potrebno je mlade osvijestiti i dati „vjetar u leđa“ da postanu aktivni članovi svoje zajednice.“ – izjavila je ispred Budi Muško Kluba Emina Mandžukić.

Zainteresovati mlade koji su pasivni i ne reaguju na dešavanja u društvu nije lako. U nastavku vam prenosimo kako ovi učesnici planiraju implementirati svoje ideje.

„Imamo nekoliko ideja koje ćemo pokušati realizovati. Svakako da cjelokupna situacija sa Covid-om otežava samu implementaciju projekta, no smatramo da ćemo najvažniju ideju uspjeti dovesti do kraja. Radi se o konkursu literarnih radova i crteža, koji će kroz svoju temu promovisati zdrave životne stilove i dati nam odgovor na pitanje: „Šta je to što mladi smatraju problemom u svojoj zajednici?“.“

U realizaciji ovog projekta Budi Muško Klubu će podrška biti Omladinski centar „Zdravo da ste“ iz Banja Luke. Ovi timovi su se spojili na Positive Radiation Festu i od tada zajedno rade na ideji koja će biti realizovana u Tuzli.

„Naša mentorska organizacija je „Zdravo da ste“ iz Banja Luke. Ne postoje riječi kojima bismo mogli iskazati svoje zadovoljstvo što su upravo oni naši mentori. Ostvarili smo sjajnu saradnju na festivalu i naravno, još uvijek, redovno se čujemo i radimo na našem projektu. Positive Radiation festival zasigurno će zauvijek biti urezan u naše sjećanje, jer smo na tom festivalu, osim što smo naučili mnogo toga, dobili priliku da upoznamo sjajne mlade ljude iz različitih krajeva naše zemlje i to nam je dalo nadu da budućnost ovdje ima svoju svjetlost!“ – dodali su članovi kluba.

Ispred Budi Muško Kluba Emina Mandžukić istakla je da je i uočavanje samog problema u lokalnoj zajednici uspjeh, te kako njen tim vjeruje da će u određenoj mjeri uspjeti umanjiti problem nezainteresovanih mladih. Naravno, ovo nije njihov prvi projekat, te imaju iskustva u radu u svojoj lokalnoj zajednici.

„Vođeni ranijim iskustvima u saradnji sa svojim sugrađanima, sa sigurnošću možemo reći da i ovaj put očekujemo pozitivne reakcije i podršku. Mladim ljudima otvorena su mnoga vrata, samo ih neko treba uputiti, a naši sugrađani će nam pomoći da to uradimo.“ – izjavila je za Radio Active Emina Mandžukić.

Ovaj tim od osam učesnika, zajedno sa svojim mentorima radi na ideji i realizaciji aktivnosti usprkos pandemiji koronavirusa koja nam ne dozvoljava da se viđamo i družimo. Ove godine smo osuđeni na online pozive, ali i to aktiviste ne zaustavlja u borbi za poboljšanja u lokalnim zajednicama, ali i cijeloj našoj državi.

„Raditi u timu složnih mladih ljudi koji teže ka ostvarenju svojih snova i ciljeva vam daje dodatnu motivaciju. Naravno, ponekada se i nesuglasica zna ušunjati među nas, ali to je samo dokaz da imamo različite ideje i da želimo uraditi nešto što će biti korisno kako za nas, tako i za našu zajednicu.“

Svakako ne planiramo ostaviti Positive Radiation Fest na samo jednom izdanju, baš kao što ni Budi Muško Klub ne planira stati sa promovisanjem aktivizma u svom gradu.

„Teško je govoriti o budućim projektima, jer će neki od naših članova tima odseliti u druge gradove radi fakulteta, ali naravno, ukoliko volja za radom i napredovanjem bude prisutna, u što definitivno ne sumnjam, možda iz naše „škrinje“ ideja izađe još nešto novo.“ – dodala je za kraj Emina.

Napomena: Tokom aktivnosti će se poštovat sve epidemiološke mjere propisane od strane nadležnih Kriznih štabova

Projekat se realizuje zahvaljujući podršci programa Bosnia and Herzegovina Resilience Initiative (BHRI), koji sprovodi Međunarodna organizacija za migracije (IOM), uz finansijsku podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID).


Tvoj stav

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena zajedno sa komentarom.Potrebna polja su označena sa zvjezdicom(*)RadiYo Active

Šta svira?

Title

Artist