U Zenici postavljen bilbord u sklopu kampanje SPASIMO MORA


Na glavnoj gradskoj magistrali u Zenici, tačno kod skretanja za prigradsko naselje Raspotočje, postavljen je bilbord sa snažnom porukom: “SPASIMO MORA! Ako ne prestanemo jesti ribe, do 2048. godine NEĆE BITI MORSKOG ŽIVOTA!“. Poruku su poslali predstavnici organizacije VivaBiH.

“SPASIMO MORA”, Zenica

Zbog važnosti i aktuelnosti poruke, o VivaBiH organizaciji i njihovoj posvećenoj borbi za prava životinja, pričali smo s marketing menadžericom organizacije Vildanom Hrnjić.

RADIO ACTIVE: Kad se javila ideja za osnivanje organizacije VivaBiH i ko stoji iza nje?

VILDANA HRNJIĆ: Organizacija VivaBih je prva registrovana organizacija za prava svih životinja u BiH. Iako je zvanično registrovana 2016. godine kao Udruženje vegana i veganki BiH, novi tim preuzima udruženje 2020. godine kada organizacija zvanično kreće s ozbiljnijim radom. Iako suočeni s pandemijom, od tada smo organizovali veći broj aktivnosti i događaja s ciljem promoviranja veganstva. Trenutni zaposleni članovi, koji su od 2020. godine aktivni su izvršni direktor Ajdin Arnautović, Maria Pehar, koja nam se pridružila ove godine i glavna je koordinatorica projekata, i ja.

Koje su glavne aktivnosti organizacije?

VivaBiH kroz svoj rad primarno promovira razloge i benefite veganstva kao načina života. U protekle dvije godine smo imali više projekata kroz koje smo ljude upoznali s razlozima prelaska na veganstvo kao što su etika, zdravlje i dobrobit okoliša.

Aktivistička grupa izvela je ulični performans u Sarajevu

Neki od naših najistaknutijih projekata do sada su bilbord kampanje, mjesečni program VegOdluka u kojem ste tokom januara mogli besplatno dobiti plan ishrane na biljnoj bazi, razna edukativna druženja s projekcijama filmova i degustacijama veganske hrane te online edukacije na kojima su uvaženi gosti pričali o veganstvu kroz prizmu okoliša, zdravlja, etike, religije, itd.

Još jedan naš istaknuti projekat je Zeleni tanjir kroz koji smo do sada uveli 12 veganskih opcija u četiri restorana u tri grada u BiH. Na naše zadovoljstvo, sve je veći interes za ovaj projekat i u toku ove godine ćemo još više pomoći ugostiteljima u BiH da prošire svoju vegansku ponudu.

Trenutno privodite kraju i projekat o istraživanju prehrambenih navika bh. društva. Na koji način ste sproveli istraživanje i šta je konačni cilj istraživanja?

Od oktobra smo pokrenuli prvo veliko istraživanje prehrambenih navika u BiH koje traje do 02. aprila 2022. godine. Primarni cilj ovog istraživanja je saznati broj vegana i veganki koji žive u BiH, ali i dobiti generalnu sliku o prehrambenim navikama građana s obzirom da još uvijek nemamo podatke o njima. Ovo je do sada naš najveći projekat koji sa sobom nosi mnoštvo aktivnosti. Anketu koja je suština istraživanja ste mogli vidjeti na našoj web stranici i društvenim mrežama.

Također, City Light kampanja s kodom za anketu organizovana je u Sarajevu, Banja Luci, Zenici, Mostaru i Tuzli. Uz to, naše letke s QR kodom možete naći u brojnim ugostiteljskim objekatima u 11 gradova u BiH, od kojih je jedan i Zenica. Kratku anketu možete popuniti na ovom linku i na taj način dati svoj doprinos ovom istraživanju, a možda i osvojiti neku od vrijednih nagrada.

Prije nekoliko dana su postavljeni bilbordi s vašim logotipom koji ističu važnost očuvanja ekosistema mora. O čemu je tačno riječ?

Naša najnovija kampanja SPASIMO MORA je prva veća kampanja u čijem je fokusu zaštita okoliš kroz prizmu veganstva. Cilj nam je bio da ove godine obilježimo Svjetski dan voda kroz nekoliko edukativnih aktivnosti. Pored bilbord kampanje, na našim društvenim mrežama možete vidjeti video koji je nastao s ciljem informisanja o štetnim posljedicama životinjske poljoprivrede za očuvanje mora i plitkih voda. Ovom prilikom smo organizovali i manju online kampanju s više edukativnih postova te izradili informativni letak s najbitnijim informacijama.

Bilbord osmišljen u sklopu kampanje SPASIMO MORA samo je jedan od bilborda koje ste ispisali porukama koje su privukle pažnju prolaznika. Koje poruke smo još mogli vidjeti?

Neki od naših najistaknutijih projekata su upravo bilbord kampanje. Najviše pažnje su definitivno privukle kampanje Zašto jedne pazimo, a druge ubijamo?, Anonimna majka ovca i Anonimna majka svinja. Koncept ovih bilborda je vrlo jednostavan. Kroz minimalistički dizajn i direktne poruke posmatrače dovodimo u situaciju da se zapitaju da li se jedenje životinja kosi s njihovim unutrašnjim vrijednostima.

Bilbord za kampanju Anonimna majka ovca osmislila je Vildana Hrnjić

Našim aktivnostima želimo pokazati da konzumiranje životinja nije izbor, već da smo odrasli u karnističkom svijetu. Karnizam je nevidljiva i nasilna ideologija koja nas uvjetuje da jedemo (određene) životinje. Jednostavnije rečeno, odgojeni smo da određene životinje gledamo kao ljubimce, a druge kao hranu. Na taj način ljudi gube urođenu empatiju prema životinjama posmatrajući ih kao objekte.

Zašto mislite da su ovakve misaono provokativne poruke najbolji način da se podigne svijest stanovništva?

Bilbordi su se pokazali kao sjajna ideja jer veliki broj ljudi ima priliku da vidi ove poruke i o njima razmisle. Razlog zašto su kampanje za svinju i ovcu izazvale toliku pažnju je upravo činjenica da smo tim životinjama na neki način vratili ulogu majke. Ljudi su postali apatični, a neki i potpuno diskonektovani od činjenice da je janjetina nečije mladunče, a samim tim, nečija beba.

Kampanja SPASIMO MORA u Zenici

Kampanja Bol na vašem tanjiru je prikazala ribu s ciljem da objasnimo zašto bi trebalo prestati jesti i ribu. Naša nova bilbord kampanja je fokusirana na očuvanje morskog svijeta i ona prenosi tužnu istinu koja kaže da nas, ukoliko ne prestanemo jesti ribe, čeka budućnost bez njih. Nestanak riba će dovesti do disbalansa u prirodi i trebamo se potruditi da ovaj scenarij spriječimo po svaku cijenu.

Da li takve poruke bh. stanovništvo prihvata pozitivno ili negativno, s obzirom da živimo u sredini u kojoj je veganstvo još uvijek novi i nepoznat način ishrane?

Veganstvo, kao i svaki drugi pokret i borba protiv nepravde, zahtijeva vrijeme, napor pojedinaca i otpor. Mi smo od početka našeg rada svjesni našeg društva i očekivali smo otpor. Međutim, u protekle dvije godine smo dobili dosta podrške i to nam daje krila da nastavimo dalje. Suprotno vjerovanju, veganstvo nije nešto strašno što dolazi sa Zapada, već vegane i veganke imamo i u našoj maloj državi. Iako su neizbježni negativni komentari, svjesni smo da svaki pokret prolazi kroz tri faze: ismijavanje, žestoko protivljenje i prihvatanje. Drago nam je da sve više mladih ljudi u BiH prepoznaju važnost veganstva jer su mladi ljudi primarno pokretači promjena.

Šta preporučujete čitateljima koji su zainteresovani za promjenu? Kako mogu doprinijeti vašoj borbi?

Veganstvo kao način života je najefikasniji način da individualno napravite veliku promjenu u svijetu. Prelaskom na veganstvo smanjujete broj ubijenih životinja jer se smanjuje potražnja istih, a time smanjujete i svoj ekološki otisak. Pored toga, biljna prehrana je dokazano zdravija za ljude. Svima preporučujem da probaju naš program, tj. plan prehrane VegOdluka koji su priredile magistrica nutricionizma Tajna Klisura i osnivačica Danni´ s Little Kitchen Danira Šabić. Ovaj plan prehrane savršeno prikazuje da je biljna prehrana raznovrsna i ukusna te da izbacivanjem životinjskih proizvoda ne gubimo ništa. Odluka je na nama. Potrebno je djelovati sada jer kako ćemo inače svojim potomcima objasniti da smo odgovorni za nestanak tolikih životinjskih vrsta, za njihovu patnju te za uništenje okoliša? Nikada nemojte zaboraviti da Vi, kao potrošač, imate moć izbora.

“Odaberite suosjećanje i pomozite nam širiti poruke veganstva.”

Svi zainteresovani za aktivnosti organizacije VivaBiH mogu ih podržati putem njihove zvanične stranice https://vivabih.org/en/.

Njihov rad možete pratiti i na društvenim mrežama:

Facebook: https://www.facebook.com/VivaBiH
Instagram: https://www.instagram.com/vivabih/
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/vivabih
Twitter: https://twitter.com/VivaBiH

Doprinesite njihovom istraživanju tako što ćete popuniti kratku anketu https://vivabih.org/bs/anketa/.

FOTO: VivaBiH


Tvoj stav

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena zajedno sa komentarom.Potrebna polja su označena sa zvjezdicom(*)RadiYo Active

Šta svira?

Title

Artist