Saznajte koje su to stranice na kojima se možete besplatno obrazovati
Written by Almedina Jasarevic on 10/12/2015
Pogledajte koji su to online kurseva ili informativne stranice, koje vam itekako mogu pomoći pri obrazovanju, bilo da se informišete o sasvim novim stvarima ili da vam pomogne kao nadopuna znanjima koja već stječete u sklopu svog fakulteta.
Jedino što je potrebno za korištenje ovih besplatnih kurseva jeste poznavanje engleskog jezika.
MIT OpenCourseWare – online kurs na Massachusetts Institute of Technology, te se reklamira kao revolucija u online učenju. Ovdje se može poslušati online predavanja iz bilo kojeg predmeta koji se podučava na ovom institutu, ali i saznati niz drugih korisnih informacija – kao što je npr. kako to naše tijelo izgladnjuje bakterije kako bi nas održalo zdravima.
Khan Academy – ovdje ima preko 1,200 video predavanja o najrazličitijim temama, od osnova aritmetike i algebre do hemije i biologije.
Open Yale Courses – na ovoj adresi možete uživati u selektiranim predavanjima s Univerziteta Yale. Sve je javno i ne naplaćuje se, a neka od predavanja su iz humanističkih nauka, fizike, biologije i sličnog.
Free Science and Video Lectures Online – velika kolekcija videa koji nas podučavaju matematici i filozofiji.
Investopedia Financial Investing Tutorials – ovdje ćete naučiti kako upravljati novcem, a to je još jedna od veoma važnih stvari koje se traže od studenata.
Bio's Best – uvijek nam je potrebna nečija biografija, a ovo je pravo mjesto da pronađete dobru biografiju poznatih osoba. Također, odlična je stranica i ako samo želite saznati o životima poznatih osoba iz historije, ali i bliže.
Harvard Law School – odlično mjesto za studente prava jer nudi niz predavanja, panela, konferencija i sličnih pravnih zavrzlama. Također, moguće je i saznati kako se pravne lekcije mogu primijeniti na neka aktualna zbivanja.
FreeTechBooks.com – ovdje ćete pronaći niz online knjiga i skripti za kompjuterske i srodne nauke. Sve je legalno i besplatno, stoga krenite u istraživanje bez straha.
Merriam – Webster Online – niz zadataka na engleskom pomoću kojeg možete provjeriti svoje znanje iz ovog jezika, od toga kako stojite s pisanjem riječi pa sve do toga kako vam ide gramatika.
BBC Languages – kaže se da čovjek vrijedi onoliko koliko jezika govori, a ovo je pravo mjesto na kojem možete podići svoju vrijednost. Naučite francuski, njemački, portugalski, španski, grčki, kineski i još preko 30 jezika samo klikanjem miša i to sve besplatno.
American Sign Language Browser – oduvijek ste željeli znati jezik gluhonijemih? Onda je vrijeme i da ga naučite jer nikad se ne zna kada ćete doći u priliku primijeniti ga, posebno ako ste svjetski putnik.
United Nations University OpenCourseWare – ovdje se može naučiti niz programa koji se koriste u radu Ujedinjenih naroda. Stoga, ako vas zanima karijera ovakvog tipa, zasigurno ćete pronaći niz korisnih informacija za samoedukaciju.