Obilježavanje desete godišnjice Fondacije Farah Tahirbegović u Općoj biblioteci Zenica

Written by on 05/04/2016

Fondacija Farah Tahirbegović i Opća biblioteka Zenica pozivaju Vas na program povodom deset godina Fondacije Farah Tahirbegović u četvrtak 7. aprila od 13.00 do 16.30 sati u Općoj biblioteci Zenica.

Program:

13.00 – Otvaranje izložbe Balkan Blues Dženata Drekovića, muzika: Mima Kemez&Karma

13.30 – 14.00 – Dodjela Nagrade Fondacije za 2016. godinu

14.00 – 16.30 Okrugli sto „Omladinski (ne)aktivizam i bliska prošlost“ Moderatorica Šejla Šehabović

Sudionici: Zorana Dabić (Banjaluka), Jasmina Čolić (Sarajevo), Dražana Lepir (Banjaluka), Irina Rakita (Banjaluka), Goran Zorić (Prijedor), Dražen Crnomat (Banjaluka), te prijatelji Fondacije Slavica Hrnkaš, Jasmila Žbanić, Lamija Begagić, Ferida Duraković, Mirjana Evtov, Vesna Andree-Zaimović, Irena Žlof, Marko Tomaš, Goran Simić, Dženat Dreković.

“Na potpori zahvaljujemo prijateljima Fondacije koji nas vjerno prate već deset godina, kao i Federalnom ministarstvu kulture i sporta i Općini Zenica. Posebnu zahvalnost izražavamo Općoj Biblioteci Zenica, njenom direktoru Midhatu Kasapu i bibliotekarki Slavici Hrnkaš”, poručili su iz organizacije.

Selektori i dobitnici Nagrade Farah Tahirbegović 2006-2016.

Podsjećamo na dosadašnje dobitnike Nagrade:

* 2007. Ferida Duraković, spisateljica, predsjednica Upravnog odbora Fondacije, izabrala je Lamiju Begagić, spisateljicu i urednicu  iz Zenice, kao prvu dobitnicu Nagrade Farah Tahirbegović

* 2008. godine Faruk Šehić, pisac i novinar, izabrao je Damira Avdića Grahu, alternativnog muzičara i pisca iz Tuzle, kao drugog dobitnika Nagrade.

* 2009. godine Tim Clancy, putopisac i istraživač prirodnih ljepota BiH, izabrao je Enesa Škrgu, svestranog umjetnika i kustosa Rodne kuće Ive Andrića u Travniku, za trećeg dobitnika Nagrade.

* 2010. godine reditelj i pisac Namik Kabil izabrao je Hanu Stojić, prevoditeljicu i koordinatora Projekta Traduki (Berlin), koji posebno podržava mlade  pisce i književne  prevoditelje Jugoistočne Evrope, za četvrtu dobitnicu Nagrade.

*2011. godine Mirjana Evtov, prevoditeljica i aktivistica, izabrala je kolektiv Festivala PRAVO LJUDSKI iz Sarajeva, međunarodnog alternativnog filmskog festivala koji se bavi ljudskim pravima i mladim autorima, kao pete dobitnike Nagrade.

*2012.. godine Adisa Bašić, pjesnikinja, novinarka i asistentica na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, izabrala je Adija Hasanbašića iz Sarajeva, psihologa i aktivistu u oblasti mentalnog zdravlja, autora radio-emisija o ludilu i stigmi, za šestog dobitnika Nagrade

*2013. godine Vesna Andree Zaimović, etnomuzikologinja i urednica na Radiosarajevo.ba, izabrala je Hor Bel canto iz Zenice, koji su bili do tada jedini a capella hor u BiH, a uz to su njegovi članovi bili  iz svih dijelova BiH, za sedmog  dobitnika Nagrade.

*2014. godine Faruk Šehić, pisac i novinar, odabrao je Dženata Drekovića, fotografa i aktivistu porijeklom iz Sandžaka, socijalno angažiranog i politički svjesnog mladog umjetnika, za osmog dobitnika Nagrade.

* 2015. godine Ahmed Burić, pjesnik, novinar i muzičar iz Sarajeva, odabrao je Marka Tomaša, pjesnika i publicistu iz Mostara, za devetog dobitnika Nagrade.

Po deseti put Nagrada će biti dodijeljena u Biblioteci u Zenici, u četvrtak 7. aprila 2016. godine, zahvaljujući angažmanu agilne prijateljice Fondacije, bibliotekarke Slavice Hrnkaš i njenog direktora Midhata Kasapa, kojima srdačno zahvaljujemo.

Ovu fondaciju su 2007. godine osnovali prijatelji i kolege Farah Tahirbegović koja je preminula u junu 2006. nakon teške bolesti. Fondacija čuva uspomenu na mladu spisateljicu, književnu urednicu, muzičarku i aktivisticu kroz godišnju dodjelu nagrade za mlade, neafirmirane umjetnike/ce i aktiviste/kinje u kulturi.

O Farah Tahirbegović

12417719_1682908865257898_2577291503637502016_n

Farah Tahirbegović je rođena 6. aprila 1973. godine u Sarajevu. Odrasla je u Zenici gdje je završila osnovnu, srednju i muzičku školu. Budući da je knjiga njena prva, velika i istinska ljubav upisuje studij na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, na odsjeku Opća književnost i bibliotekarstvo. Zbog rata privremeno napušta studij i Sarajevo te nekoliko narednih godina živi u Ljubljani. Godine izbjeglištva provodi gradeći za sebe i mnoge oko sebe dom i domovinu od jedinog što možeš ponijeti sa sobom kada odlaziš iznenada i ne želeći to. Ogromno znanje, veliku strast, snažnu ljubav i nesebičnu želju da ih podijeliš sa drugima. Zbog jezičke barijere, te birokratske nefleksibilnosti, studij književnosti nije mogla nastaviti u Ljubljani ali u tom periodu intezivno radi objavljujući prozne tekstove u ljubljanskom časopisu IZI, urednika Zorana Mutića, vodi radionice za djecu iz BiH gdje ih uči svirati i uređuje sa njima časopis Planinček.

Njen rad u okviru Književne radionice Kulturnog vikenda djece iz BiH u Vodnikovoj Domačiji rezultirao je objavljivanjem knjige „Pismo roditeljima”, 1993. godine. Dvije godine kasnije inicira osnivanje neobične muzičke grupe Dertum, koja na prebogatoj bosanskoj i makedonskoij muzičkoj tradiciji kreira moderan zvučni izražaj. Objavili su dva albuma i održali brojne koncerte. Po povratku Farah je diplomirala na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, na odsjeku Opća književnost i bibliotekarstvo. Veliki je broj projekata, poslova i aktivnosti kojima se bavila u narednom periodu. Radila je u časopisu Lica, Festivalu MESS, organizaciji aktivnosti teatarskog festivala EX PONTO (SLO) u Sarajevu, organizaciji konferencija PEN Centra BiH, učestvovala je u programima Europskih književnih susreta, bila web urednica, urednica on line magazina podroom.ba, sekretar Udruženja Literarnih stvaralaca izdavača i knjižara LIK BiH.

U sarajevskom Buybooku gdje je radila kao izvršna urednica zadužena za odnose sa javnošću dala je nemjerljiv doprinos izdavaštvu, ne samo svoje matične kuće nego i izdavaštvu Bosne i Hercegovine uopšte. Uredila je desetine knjiga koje je objavio Buybook, pokrenula nove biblioteke, uložila izuzetno veliki trud na uspostavljanju veza između autora, izdavača i distributera u regiji. Bila je idejni osnivač projekta Sevdah Ripablik sa Damirom Imamovićem.

Nakon nekoliko godina ozbiljnog izučavanja i istraživanja sevdalinke sa Damirom se upustila u svoj, vjerovatno najvažniji i najzahtjevniji poduhvat, publikovanje monografije Zaima Imamovića, “Pjesme srca moga”. Preminula je u petak, 2. juna 2006., u trideset i trećoj godini.


RadiYo Active

Current track

Title

Artist