Jednostavnim trikovima ‘napunite baterije’ i uživajte!
Written by radiodjeca on 19/04/2016
Kako se boriti protiv svakodnevnog stresa? Evo kako! Ujutro nipošto nemojte štedjeti struju, te nakon buđenja upalite sva rasvjetna tijela u stanu. S tim u vezi američki psihoterapeuti preporučuju da u spavaćoj sobi instalirate halogenu lampu koja će se automatski uključiti 45 minuta prije nego što dođe vrijeme za vaše buđenje i tako odigrati ulogu jutarnjeg sunca.
Boravite što više na otvorenom
Prirodno svjetlo najbolje potiče dobro raspoloženje, djelujući na produkciju tzv. hormona sreće, serotonina i noradrenalina, u mozgu. Iako je za spomenuti učinak dovoljna jačina svjetla koja se kreće od 2000 do 3000 luxa, ona vani i za najoblačnijih dana iznosi oko 4000 luxa, što se ne može nikako usporediti sa žaruljom čija je jačina samo 200 luxa.
Pozitivan utjecaj mirisa
Nekoliko kapi prirodnoga i čistoga eteričnog ulja limuna, mandarine, ružmarina, mentola, bosiljka, vanilije ili lavande kapnite u mirisnu lampu ispunjenu s nekoliko kašika vode, ili pomiješajte desetak kapi s dvije kašike meda, mlijeka ili soli te dodajte u vruću kupku.
Unesite sunčane boje
Žuti ili narandžasti cvjetovi u vazi, jastuci na počivaljci, zastori na prozoru, ili prostirke na podu neobično su učinkoviti u borbi protiv negativnih osjećaja i lošega raspoloženja. Žuta i narandžasta razbuđuju i potiču na akciju. Zimi iskoristite i terapijski učinak ostalih boja. Primjerice, pod utjecajem crvene pune se životne baterije, a plava smiruje i potiče optimizam.
Pišite dnevnik
Svake večeri rezervišite sat vremena samo za sebe, u mislima se vratite na početak i pišite o onome što vam se u toku dana dogodilo i svojim osjećajima. Znanstvene studije pokazuju da vođenje dnevnika opušta, oslobađa i prosvjetljuje, te pruža neobičan užitak, a s time pomaže i u borbi protiv lošega raspoloženja i depresije.
Jelovnik…
Na vašem jelovniku neka bude više namirnica bogatih ugljikohidratima koji nadoknađuju manjak hormona sreće, serotonina, a smanjite unos proteina. Dakle jedite što više krompira, tjestenine, riže, graha, leće, te žitarica i proizvoda od žitarica, a smanjite količinu mesa, mlijeka i sira.
Vitamin C
Nadalje, nemojte zaboraviti da organizmu osigurate namirnice bogate vitaminom C koji ima čudesan učinak protiv umora, primjerice kiselo zelje i južno voće, te one koje sadrže nezasićene masne kiseline koje najbolje čuvaju živce, primjerice maslinovo ulje, ribu i avokado. U borbu uključite i što više aromatičnih začina koji također potiču produkciju hormona sreće: vaniliju, đumbir, muškatni oraščić, korijandor, piment i klinčić.
Što više se krećite
Najučinkovitije oružje protiv umora je fizička aktivnost. Stoga, bez obzira na atmosferske prilike ne izbjegavajte duge šetnje, brzo hodanje, trčanje ili vožnju biciklom .Idealna je redovito plivanje ili uključivanje u neki od oblika dvoranske rekreacije pod stručnim vođenjem.
Priuštite si odmor
Osim vrućih plaža na drugom kraju svijeta u obzir dolazi i produženi vikend u nekom od mnogo bližih i uglavnom osunčanih mjesta na Mediteranu u kojima možete do vrha napunite svoje životne baterije.
Zimi se što više družite
Njegujte socijalne kontakte, posjećujte rodbinu i prijatelje, te izlazite na zajedničke večere, u kino ili teatar. Psihijatri preporučuju i vrlo učinkovitu “spasonosnu” telefonsku liniju, koju možete “organizovati” u dogovoru s najboljim prijateljem. Dakle, u slučaju napadaja lošeg raspoloženja nazovite prijatelja i pošteno se izjadajte. Garantovano, već će i to biti dovoljno da se znatno oraspoložite.
Utjecaj muzike na psihu
Naime, muzika s ritmom od 60 udaraca na minutu što odgovara smirenom ritmu našega srca, savršeno opušta. U tu svrhu psiholozi preporučuju primjerice baroknu glazbu, Beethovenovu simfoniju br. 4 u B-duru, te Mozartov koncert za klavir u A-duru.