Ivan Sergejevič Turgenjev – predstavnik ruskog realizma
Written by radiodjeca on 31/03/2018
“Dobri moj čitaoče, ne listaj ove pjesme jednu za drugom: vjerovatno će ti dosaditi – i knjiga će ti ispasti iz ruku. Čitaj ih svaku za sebe: danas jednu, sutra drugu, pa će ti neka od njih, možda, uliti nešto u dušu.” – „Senillia“ Ivan Sergejevič Turgenjev
Istaknuti ruski književnik i predstavnik ruskog realizma, Ivan Sergejevič Trugenjev, rođen je 9. novembra 1818. godine u Orelu, koji se nalazi nedaleko od Mcenska. Prvo se školovao kod kuće i u Moskvi. U Sankt Petersburgu je nastavio studije filologije.
“Ja neću moći da je stisnem svojom rukom: ona će ležati nepomična pod zemljom, ali meni je sada lakše od pomisli da ćeš možda ti na svojoj ruci osetiti laki dodir.“
Prvo djelo, poemu „Paraša“ objavljuje 1843. godine. Najviše je pisao propovijetke i drame. Djelo „Očevi i djeca“ objavljuje 1862. godine i jedan je od najvžnijih romana iz 19. stoljeća. U ovom je djelu definisao i analizirao filozofiju nihilizma koji je bio prezentovan u liku Jevgenija Vasiljiča Bazarova. Njegova druga poznatija djela su: „Lovčevi zapisi“ (zbirka novela), „Rudin“, „Plemićko gnijezdo“, „Uoči novih dana“, „Novina“, „Dim“ (romani).
Umro je 3. septembra 1883. godine u Bougiva, kod Pariza.
“Nenazočnom prijatelju pruži ruku svoju. Ja je neću moći stegnuti svojom rukom; ona će ležati nepomična pod zemljom, ali sada mi godi misao da ćeš možda na svojoj ruci osjetiti lagan dodir. I prikazat će ti se moj lik, a ispod sklopljenih vjeđa tvojih poteći će suze, slične suzama kakve smo nekoć, opijeni ljepotom, zajedno ronili, o ti, jedina moja prijateljice, o ti, koju sam volio tako snažno i tako nježno!“ – „Kada mene ne bude“; Ivan Sergejevič Turgenjev