Da li je studiranje onakvo kakvim smo ga zamišljali?

Written by on 27/04/2019

U emisiju Studentologija, ugostili smo i Nizamu Patković, studenticu Građevinarstva. Sa Nizamom smo razgovarali o tome kakvo je ona imala mišljenje o studiranju, dok je išla u srednju školu.

Nizama je jedna o srednjoškolaca koji su se dvoumili oko upisa fakulteta. Prvo se dvoumila oko društvenih nauka kao što su Žurnalistika i Psihologija, kasnije je privukla i Građevina za koju se odlučila upisati na kraju četvrtog razreda.

RadiYo Active: Zašto ste upisali Građevinu?

“Moram reći da me dugo zanimalo kako se nešto gradi, kako je nešto nastalo, pogotovo su me zanimali mostovi. Međutim, kad se uđe u suštinu shvatite da su to jedni od najkomplikovanijih konstrukcija.” – kazala je Nizama.


„Kada upišete nešto što volite, teško da se možete pokajati.“ – Nizama Patković

RadiYo Active: Šta ima Građevina, a drugi fakulteti nemaju?

„Stručni kadar koji mi imamo na našem fakultetu. Mislim da je naš fakultet jedan od najbolji što se toga tiče. Imamo veoma dobre profesore, ili predaju dugo vremenski, ili ako su novi profesori, imaju veoma dobar pristup. Smatram da Građevina može stvarno dosta da ponudi. Također, imamo profesore koji predaju i na Mašinskom fakultetu, tako da možemo iz različitih uglova posmatrati našu profesiju.“

RadiYo Active: Koje su prednosti, a koje su mane studiranja?

„Ima mnogo više prednosti kada je riječ o studiranju. U biti, možemo reći da se vi tek studiranjem fokusirate na ono što želite da radite u svom životu. Ne kažem da to srednja škola ne može donijeti, ali misli da je srednja škola prvenstveno samo podloga za dalji razvoj. Jeste da imamo stručne zanatske škole koje vam to omogućavaju direktno, ali većina škola ne omogućama. To je najveća prednost. Jer u biti, vi studiranjem dobijete stručnu literaturu i stručni pristup i onda ste mnogo približniji tim oblastima. Možda je mana jedino to što se duže vremenski školujemo, mada ni to nije neka mana. Možda neko prije „uroni“ u taj život, dok mi još produžimo četiri godine studiranja.“

RadiYo Active: Kakvo si imala mišljenje o studiranju dok si išla u srednju školu, a kakvo danas?

„Tada sam imala drugačije mišljenje, kao što imam i danas. Dok sam išla u srednju školu mislila sam da su studenti osobe koje „žive za fakultet“. Odnosno, da im se čitav život svodi isključivo na fakultet i da ne mogu ništa drugo u životu da rade i da postignu. Sada imam drugačije razmišljanje, jer sam i sama primjer da možete raditi i druge stvari koje nisu dio studiranja ili koje se na neki način tiču studiranja kao što su istraživački radovi.“

Ono što bi Nizama promijenila na svom Odsjeku jeste izbacivanje Tjelesnog i zdravstvenog odgoja, te uvela Engleski jezik kao stručni jezik odmah na drugoj godini, jer je bitan zbog stručne literature.

RadiYo Active: Da li je bitna dobra podloga za fakultet?

„Mislim da vam srednja škola može i te kako pomoći za fakultet, ali sve se ipak može stići naučiti, čak i oni koji nemaju dobru podlogu za fakultet. To vam može biti dobra odskočna daska na prvoj godini, već na drugoj godini svi smo isti.“

Za Nizamu je najljepši period života prva godina fakulteta. Jer, kako Nizama ističe, idete u nove izazove, upoznajte nove ljude što je veoma posebno. Nisu tu ljudi samo iz tvog grada, nego i iz drugih gradova. Kad dođete na prvu godinu malo budete i isprepadani, ne znate kako ćete se ni ponašati, kako sve funkcioniše, ali ono što je interesantno jeste to da vam je svaki dan drugačiji.

Upišite ono što volite i što vas privlači, a ne samo ono što će vam donijeti zaradu.“ – Nizama Patković


Continue reading

RadiYo Active

Current track

Title

Artist