Koliki je trag vaših svakodnevnih odluka na okoliš?
Written by Adna Kepes on 30/12/2024
Globalno zagrijavanje, koje je postalo jedno od najvažnijih pitanja današnjice, izaziva ozbiljne posljedice širom svijeta. Klimatske promjene uzrokovane ljudskom aktivnošću ne ostavljaju ni jednu regiju nepromijenjenu. Poplave u Bosni i Hercegovini, ekstremni uragani u Sjedinjenim Američkim Državama, neobične poplave u Sahari i katastrofe poput onih u Italiji samo su neki od posljedica globalnog zagrijavanja koje svakodnevno vidimo.
Iako se čini da su problemi daleki, oni su već prisutni, i svi moramo postati svjesni svog utjecaja na okoliš. Naša svakodnevna potrošnja i navike također imaju veliki utjecaj na klimatske promjene, bilo kroz potrošnju brze mode, korištenje privatnih aviona ili ignorisanje otpada. U ovom tekstu razmotrit ćemo kako globalno zagrijavanje utiče na našu planetu, povezati ga s ponašanjem u svakodnevnom životu, te istražiti što možemo učiniti kako bismo smanjili negativne posljedice.
Globalno zagrijavanje postaje očito u sve češćim i intenzivnijim vremenskim nepogodama koje zahvaćaju planet. Nedavne poplave u Bosni i Hercegovini i Italiji podsjećaju nas na razmjere ovih prirodnih katastrofa. Na Balkanu, visok nivo padalina izazvao je izlijevanje rijeka i bujice koje su odnijele živote i uništile imovinu. Slični scenariji ponavljaju se u Italiji, gdje je prekomjerno kišovito razdoblje dovelo do novih poplava, čiji su učinci devastirajući za tamošnje stanovništvo.
U Sjedinjenim Američkim Državama uragani postaju sve jači i učestaliji. Klimatske promjene uzrokuju porast temperatura mora, što stvara idealne uvjete za formiranje snažnih uragana. Ove oluje uzrokuju ogromne štete na obalama, a zbog nemogućnosti preciznog mjerenja snage i učestalosti tih fenomena, teško je predvidjeti kakve će posljedice imati u budućnosti. Čak i u Sahari, koja je poznata po sušnim uvjetima, dogodile su se poplave, što je nezamislivo u toj regiji prije nekoliko desetljeća. Ovi primjeri ukazuju na ozbiljnost klimatskih promjena i potrebu za hitnim djelovanjem.
S druge strane, svi smo svjesni popularnosti online kupovine, a brendovi poput Shein-a i Temu-a postali su simboli brze mode. Iako je jeftino i atraktivno, ovo masovno konzumiranje odjeće ima ozbiljan negativan utjecaj na okoliš. Brza moda podrazumijeva veliku potrošnju resursa: od sirovina za tkanine, do velike količine vode i energije potrebnih za proizvodnju, transport i prodaju. Također, mnoge od tih tkanina nisu biorazgradive i završavaju na deponijama, gdje se ne mogu raspasti, čime se povećava količina otpada u prirodi.
Brza moda također koristi ogromne količine hemikalija u proizvodnji tkanina, koje često dospijevaju u rijeke i okeane, zagađujući vodene ekosisteme i prijeteći biljnim i životinjskim vrstama. U tom kontekstu, naša kupovina tih jeftinih “modnih” komada odjeće može imati puno šire i opasnije posljedice nego što nam se čini. Preporučuje se razmisliti prije svakog kupovanja, ulagati u kvalitetnije i dugotrajnije komade odjeće, te koristiti alternativne načine poput recikliranja ili preuređivanja stare odjeće kako bismo smanjili naš ekološki otisak.
Također, privatni avioni postali su simbol luksuza i statusa, ali imaju dalekosežan uticaj na okoliš. Dok svjetske zvijezde i bogati pojedinci koriste privatne avione za brza putovanja, ti letovi emisijom štetnih plinova značajno doprinose globalnom zagrijavanju. Privatni avioni ispuštaju mnogo više ugljendioksida (CO2) po putniku nego komercijalni letovi, što pogoršava kvalitetu zraka i ubrzava klimatske promjene. Smatra se da je let privatnim avionom 20 puta štetniji za okoliš od putovanja komercijalnim avionom.
Međutim, nisu svi ljudi iz svijeta zabave i biznisa ravnodušni prema okolišu. Na primjer, popularna glazbena grupa Coldplay poznata je po tome što organizuje svoje koncerte uz posebnu pažnju na smanjenje emisije CO2. Upotreba održivih materijala, korištenje energetski učinkovitih tehnologija, te smanjenje ugljičnog otiska tijekom turneje, sve su mjere koje Coldplay poduzima kako bi smanjio negativan utjecaj na planetu. Ovaj primjer pokazuje da čak i veliki utjecaji mogu biti smanjeni ako postoji volja i odgovornost za to.
Iako se čini da su problemi poput globalnog zagrijavanja izvan našeg dosega, postoje mnoge stvari koje možemo učiniti kao pojedinci kako bismo smanjili naš utjecaj na okoliš. Evo nekoliko prijedloga:
Umjesto da koristimo vlastite automobile, možemo se odlučiti za javni prijevoz, bicikl ili električni trotinet. Ovi oblici prijevoza smanjuju emisije stakleničkih plinova, čime smanjujemo svoj ekološki otisak i doprinosimo čišćem okolišu.
Gubitak hrane predstavlja veliki ekološki problem. Planiranjem obroka, kupovinom samo onog što stvarno trebamo i recikliranjem ostataka hrane možemo smanjiti količinu otpada koji završava na deponijama i uzrokuje emisiju metana, jednog od najopasnijih stakleničkih plinova.
Jedan od jednostavnih načina za smanjenje zagađenja je pravilno razvrstavanje i recikliranje otpada. Umjesto da sve baciš u istu kantu, odvajanje plastike, papira i organskog otpada može pomoći u smanjenju opterećenja na okoliš.
Ulaganje u kvalitetne komade odjeće koji traju duže, ili kupovina odjeće od održivih brendova, može značajno smanjiti negativne učinke brze mode. Preuređivanje starijih komada odjeće također je sjajan način za produžiti životni vijek odjeće.
Uključivanje u ekološke projekte, kao što su sadnja drveća, organiziranje čišćenja okoliša ili volontiranje u organizacijama koje se bave klimatskim promjenama, može imati veliki utjecaj.
Iako se globalne klimatske promjene mogu činiti kao izazov koji nadmašuje naše mogućnosti, svaki naš korak prema održivosti doprinosi očuvanju planeta. Mnogi mali, svakodnevni koraci mogu se zbrojiti i imati velik uticaj na smanjenje globalnog zagrijavanja.
Autorica teksta: Ajla Topčić
Izvor fotografije: https://af.unmo.ba/