Pjesma na dan- Osmi mart
Written by radiodjeca on 08/03/2017
Dan žena ustanovljen je na Drugoj međunarodnoj konferenciji žena socijalista, 8. marta 1910. godine u Kopenhagenu, na inicijativu Klare Cetkin, tadašnje liderke ženskog radničkog pokreta.
Na ovaj dan pozivju se svi da daju svoj doprinos ukidanju diskriminacije žena u teoriji i praksi, ali se i apeluje na vlasti da politika koja se vodi bude u skladu s potrebama žena. Ovaj praznik se obično proslavlja darivajući cvijeće ženama, ali ne treba zaboraviti kojim povodom.
Pošto ja veličam poeziju kad god mogu i stignem, a ovo je savršena prilika za to, podijeliću jednu pjesmu sa vama. Autor je Tomas Man, njemački književnik i dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1929. godine. Nadam se da ću izbjeći lažnu sladunjavost koju možete susresti u lančanim porukama i da će Vam se svidjeti. Ovi stihovi su jedan pravi omaž Ženi.
Ostani Žena. Pretežak je taj teret na tvojim leđima. Nosi ga ponosno, jer jedina si ti za život na zemlji zaslužna. Ostani ljubavi željna, ostani izvor sreće i strasti, ostani ponos i patnja, ostani ostvarenje snova i sklonište od bola. U ovom svijetu prevare i laži, budi jedina koja će ponosno stajati, za pravdu se boriti, svoj porod golim rukama štititi, kao tigrica na neprijatelje skakati, kao žena - soko svoje gnijezdo braniti. Jer ti si Žena, sestra, supruga i ljubavnica. Utjeha, sklonište i oprost , sluškinja, vila i kraljica. Jer ti si Žena, Majka svojih sinova i kćeri. Prokleta da svoj život pokloniš njima. Budi žena i kad Tvoji ptići rašire krila i odlete. Samo budi Žena. U bolu i patnji svi te dozivaju i svi te se sjete...
Ovaj praznik se veže i za žensko pravo glasa. Žensko pravo glasa je izraz kojim se danas označava u svijetu uglavnom opšteprihvaćeni koncept prema kojem muškarci i žene imaju jednako pravo glasa, odnosno da je opšte pravo glasa, a s njime i moderni koncept demokratije nezamisliv ukoliko ne uključuje jednakopravnost muškaraca i žena na biralištima. Danas je žensko pravo glasa prihvaćeno u gotovo svim državama svijeta. Jedini izuzetak predstavljaju određene zemlje, gdje se ženama ne daje pravo glasa iz vjerskih razloga.
Godine dobijanja prava glasa
SAD 1920
Velika Britanija 1928
Jugoslavija 1945
Države gdje ženskog prava glasa nema ili je ograničeno
Liban — Djelimično pravo glasa. Žena može glasati jedino ako ima dokaz o završenoj osnovnoj školi, dok za muškarce to ograničenje ne važi.
Saudijska Arabija — Djelimično pravo glasa. Od 2015. godine, žene mogu glasati, ali samo na lokalnom nivou.
Ujedinjeni Arapski Emirati — Ograničeno
Vatikan — Nema prava glasa za žene. Jedini izbori su papske konklave, na kojima sudjeluju isključivo muški kardinali.
Drage Žene,
Sretan Vam međunarodni dan borbe za ekonomsku, političku i socijalnu ravnopravnost žena i muškaraca.