PRVA POMOĆ U SVAKODNEVNIM SITUACIJAMA
Written by Ena Čaušević on 18/05/2025
U vremenu kada su nesreće, zdravstvene krize i iznenadne situacije svakodnevica, postavlja se jedno ključno pitanje: znamo li kako pomoći nekome u nevolji dok čekamo hitnu pomoć? Upravo na tu temu fokusirala se emisija emitovana 12. aprila na talasimaRadio Active-a, u sklopu emisije “U koraku sa sobom”,koja je privukla pažnju velikog broja slušalaca željnih korisnih informacija i konkretnih savjeta.
Slušaoci su imali priliku čuti korisne i konkretne informacije o tome zašto je znanje prve pomoći od presudnog značaja. Govorilo se o najčešćim situacijama u kojima se primjenjuje prva pomoć – poput gušenja, gubitka svijesti, krvarenja ili srčanog zastoja – ali i o psihološkoj spremnosti da se u takvim trenucima reaguje smireno i pravilno. Kroz opušten, ali edukativan razgovor, dotakli su se brojnih tema – od praktičnih savjeta do ličnih iskustava s terena.
Poseban naglasak stavljen je na to koliko je važno edukovati mlade, jer se upravo oni često prvi nađu u situaciji da mogu pomoći – bilo u školi, sportskim aktivnostima ili svakodnevnim situacijama na ulici. Gosti su istakli da prva pomoć ne zahtijeva medicinsko znanje, već osnovnu edukaciju i spremnost da se reaguje.
Bilo nam je zadovoljstvo ugostiti certificirane instruktore prve pomoći Tarika Isakovića i Tahira Kavaza, koji su sa našim slušaocima podijelili svoje dragocjeno znanje i iskustvo ispred Crvenog križa grada Zenica. O važnosti prve pomoći i edukovanju mladih Tahir je kazao:
“Kada je riječ o prvoj pomoći i implementaciji tog programa naravno, jako je bitno napomenuti edukaciju mladih o programu prve pomoći, a taj princip edukacije mi provodimo isključivo kroz naše aktivnosti gdje naši certificirani instruktori prve pomoći, koji su certificirani od strane Crvenog križa Federacije BiH, održavaju kontinuirane obuke za naše volontere. S druge strane, svako privredno društvo ima mogućnost da se organizuju radionice prve pomoći za njihove uposlenike, i na taj način obezbjeđuje svoje aktivno učešće u svakodnevnom životu, povećanju znanja i svjesnosti svojih uposlenika o znanju prve pomoći. Također, važnost prve pomoći ističemo kroz takmičenje prve pomoći, koje se organizuje svake godine. Nastojimo implementirati kroz jedan pristup školama, gdje mi u sklopu Crvenog križa grada Zenica, na nivou naše lokalne zajednice, implementiramo edukaciju i saradnju sa svim osnovnim i srednjim školama, gdje pripremamo omladinu za takmičenje prve pomoći.”
Takmičenje prve pomoći se održalo 19. aprila, u Prvoj gimnaziji u Zenici. Prvo mjesto u kategoriji osnovnih škola zauzela je Osnovna škola “Edhem Mulabdić”, a u kategoriji srednjih škola prvo mjesto zeuzela je Medicinska škola Zenica.
Svim takmičarima čestitamo na iskazanom znanju koje nikada ne može odmoći. Svi ste vi pobjednici!!
U okviru projekta “Budi heroj – nauči prvu pomoć” organizovat će se edukativne radionice o pružanju prve pomoći u osnovnim i srednjim školama, s ciljem podizanja svijesti među učenicima i osobljem o važnosti brzog i pravilnog reagovanja u hitnim situacijama. Kroz interaktivne radionice, učesnici će imati priliku naučiti osnovne tehnike prve pomoći, prilagođene njihovom uzrastu i svakodnevnim situacijama u kojima se mogu zateći.
Pored edukacije, projekat uključuje i donaciju ormarića prve pomoći u osam škola, kako bi se osiguralo da svaka ustanova ima adekvatna sredstva za pružanje pomoći u slučaju potrebe. Ova komponenta projekta ima za cilj ne samo edukaciju, već i konkretnu podršku školama u razvoju sigurnijeg i spremnijeg okruženja za učenike i nastavno osoblje.
Poruka emisije bila je jasna: prva pomoć je vještina koja se može naučiti brzo, a može značiti razliku između života i smrti. Edukacija, volja da se pomogne i smirenost u kriznim trenucima – to su osobine koje može razviti svako od nas.
Autorica teksta: Ajla Topčić