Nema pravilnika o načinu kontrole cijene lijekova
Written by radiodjeca on 23/05/2016
Zbog nepostojanje pravilnika o načinu kontrole cijene lijekova, naša zemlja godišnje gubi desetine miliona maraka, a građani plaćaju najskuplje lijekove u regionu. Istovremeno, zbog znatno niže cijene u regionu, crno tržište lijekovima cvjeta.
Lijek istog proizvođača u Srbiji košta oko 5 KM, dok u BiH njegova cijena iznosi od 10 do 12 KM, u zavisnosti od apoteke. Velika razlika u cijenama, od čak 30-50%, dobar je temelj za razvoj crnog tržišta lijekovima.
U Bijeljini i ostalim gradovima BiH koji se nalaze u graničnom pojasu, pripadnici Granične policije i UIO-a vrše pojačane kontrole.
“Imajući u vidu veliku razliku u cijeni lijekova i medicinskih sredstava u BiH i Srbiji, treba očekivati mogućnost njihovog ilegalnog uvoza. U vezi s tim se preduzimaju određene mjere”, kaže Pero Milivojević, komandir JGP Bijeljina
Portparol UIO-a Ratko Kovačević ističe da najčešće oduzimaju lijekovi kao što su vijagra i kamagra – koji se krijumčare u dječijim stvarima.
Pravilnik o cijenama lijekova uskoro bi mogao da se nađe pred Vijećem ministara BiH.
Ministar zdravlja i socijalne zaštite RS-a Dragan Bogdanić kazao je kako se u ovaj se problem uključila i Svjetska banka.
“Očekujem da će u nekom razumnom vremenu da se donese taj pravilnik koji bi bio osnov za snižavanje cijena lijekova u RS-u, odnosno BiH”, istakao je on i konstatovao kako to otvara mogućnost ilegalnog uvoza lijekova.
Osoba koja prelazi državnu granicu mora posjedovati potvrdu ljekara o upotrebi vrste lijekova koju nosi sa sobom. Tržište lijekovima u BiH procjenjuje se na nešto više od pola milijarde KM, od čega je učešće domaćih proizvođača oko 90 miliona, a učešće stranih proizvođača i veletrgovaca oko 430 miliona KM.
(AKTA)