Projekat “Ulaganje u djecu”


U Bosni i Hercegovini veliki broj građana, samim tim i djece živi na rubu siromaštva. Siromaštvo na djecu ostavlja teške i dugotrajne posljedice. Vodi ka isključenosti, ograničenom pristupu obrazovanju, zdravstvenoj zaštiti i ostvarivanju dječijih potencijala. Sva djeca, naročito najsiromašnija i marginalizirana imaju korist od većih ulaganja i bolje raspodjele javnih resursa za realizaciju njihovih prava.

Svrha projekta “Ulaganje u djecu” je povećati vidljivost djece u budžetima i promovisati transparentnost i odgovornost u cilju boljeg korištenja resursa za djecu Bosni i Hercegovini, a cilj je projekta razviti mehanizme za praćenje izdvajanja i potrošnje budžetskih sredstava za djecu na lokalnom/općinskom nivou.
U 2014. godini, provedene su detaljne analize lokalnog budžeta za 2011, 2012 i 2013. godinu, na osnovu čega su izdvojena sredstva koja se ulažu u djecu na godišnjem nivou, kao i broj djece korisnika istih usluga. Istražene oblasti su: obrazovanje, socijalna zaštita, zdravstvo, sport, kultura i rekreacija.  

Iz svih provedenih aktivnosti proistekla je potreba da se radi na kreiranju “Lokalnog akcionog plana za djecu”. U 2015. godini Udruženje “Naša djeca” Zenica i grad Zenica potpisali su Memorandum o saradnji sa gradom Zenica, koji su se obje strane obavezale da će raditi na kreiranju i izradi “Lokalnog akcionog plana za djecu”. Na narednoj sjednici Vijeća biće usvojen ovaj akcioni plan. 

Projekat “Ulaganje u djecu” implementira se od septembra 2013. godine uz podršku i partnerstvo organizacije Save the Children. U 2016. godini u relizaciji ovog projekta učestvuju: Udruženje “Naša djeca” Zenica, Udruženje “Naša djeca” Sarajevo, Udruženje “Zdravo da ste” Banja Luka i Udruženje “Budućnost” Modriča. 

„Naša država posjeduje niz zakona, planova i strategija koji se nažalost ne implementiraju. Većina njih ostaje na papiru i ne dolazi do primjene na lokalnom nivou. Isto je i sa državnim Akcionim planom za djecu, za koji većina ljudi i nije ni čula, a koji ne prati sve potrebe lokalne zajednice. Kako smo radili analize budžeta i dosta razgovarali i sa djecom i sa akterima iz zajednice, shvatili smo da je potrebno da se, po uzoru na državni, kreira Lokalni akcioni plan za djecu u Zenici. Ovakav plan će omogućiti da se izdvoje prioriteti i potrebe djece, te da se definišu akteri koji su odgovorni za provođenje određene mjere. Sretni smo jer je naš grad prepoznao značaj ove aktivnosti, te smo već prošle godine potpisali Memorandum o saradnji, koji se odnosi na izradu Lokalnog akcionog plana za djecu, a usvajanje istog očekujemo na sljedećoj sjednici Vijeća“, izjavila je Ira Raković, koordinatorica projekta “Ulaganje u djecu”.

Izdvajamo mišljenja djece koja smo dobili kroz istraživanje o obrazovanju i socijalnoj zaštiti:

“Odlazak u obdanište je važan zbog toga što se djeca lakše privikavaju na polazak u školu, dobijaju predznanje, osamostaljuju se od roditelja, uče se navikama i obavezama, socijaliziraju se i druže sa vršnjacima”, učenik iz Zenice.

“Najveći problem u porodici jest nasilje. Tada djeca padaju pod utjecaj te žele pobjeći od realnosti i koriste neke stvai koje nisu dobre, npr. droga”, učenica iz Zenice.

Šta su djeca naučila kroz projekat u prethodnim aktivnostima?

Djeca su prošla kroz edukaciju o značaju ulaganja u djecu, te se osnažila za djelovanje i zagovaranje u zajednici. Troje djece je prošlo kroz trening, dok je njih još 20 bilo educirano i aktivno uključeno u projekte aktivnosti.

Grupa djece “Dječiji parlament” Zenica je pisala pismo načelniku i vijećnicima, gdje je jasno tražila veća izdvajanja za dječija prava.

U projekat su uključeni i mladi sa radija Active – Naša djeca, Zenica, koji su izvještavali o projektnim aktivnostima.

Indirektno je obuhvaćeno više stotina djece i mladih, kao i njihovih roditelja i odraslih. Organiziran je i Susret djece u Konjicu kojem je su prisustvovali predstavnici organizacija i 13 djece. U okviru zagovaranja, osmislili su poruke i snimili radio i video jingl namijenjem predstavnicima vlasti i svim građanima.

Posadiš sjemenku, iznikne cvijet. Ulažeš u djecu, iznikne bolji svijet.
Ne mogu svako dijete u vrtiću da čuvaju tete.
Knjige su skupe i teške, jer u školu iz sela idemo pješke.

Izdvajamo i aktivnosti iz 2015. godine: 

Na susretu djece je osmišljena i zajednička akcija za mjesec oktobar u 2015. godini. Zenička grupa Dječiji parlament je realizirala akciju u svom gradu. Djeca su se okupila na glavnom trgu i postavila svoj štand. Napravili su transparente koji ukazuju na značaj ulaganja u djecu, te su simbolično u 5 do 12 organizirali protestnu šetnju. Veliki broj mladih, djece i roditelja se pridružio ovoj šetnji. Na sam događaj su došle i poznate ličnosti iz Zenice: Amel Tuka (atletičar), glumci Nusmir Muharemović i Saša Handžić, te muzičar Aldin Šehić, član grupe Haris Abdagić & Balkaneros bend. Akcija je naišla na veliki odjek u BiH, te su gotovo svi najčitaniji portali prenijeli ovu vijest. U 2015. godini obilježen je i Dan djeteta, 20 novembar. Grupa je skrenula pažnju na svoja prava simbolično, šutnjom i noseći transparent sa natpisom Tišina govori više od riječi i Ovako se naš glas čuje.

Ulaganje u djecu je ulaganje u budućnost društva.


Tvoj stav

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena zajedno sa komentarom.Potrebna polja su označena sa zvjezdicom(*)



RadiYo Active

Šta svira?

Title

Artist