Nikada nije posustala, čak ni onda kada je doživjela fizičke napade!
Written by radiodjeca on 11/09/2019
U petom izdanju emisije Spomenar smo pričali sa Nerom Mešinović, Zeničankom i jednom od organizatorica prve bh. Povorke ponosa, koja se održala u nedjelju, 8. septembra, u Sarajevu, a koja je protekla bez incidenata. Poslala je snažnu poruku bosanskohercegovačkom društvu kroz naš razgovor u kojem smo pričali o njenim ličnim doživljajima i organizaciji Povorke ponosa.
Nera je prije svega napomenula da je Bosna i Hercegovina jedina država na Balkanu koja će imati svoju prvu Povorku ponosa. Uzbuđenje je osjećaj koji je preovladavao, jer je ovo kulminacija njenog dugogodišnjeg aktivizma.
„Pred Povorku se osjećam poprilično uzbuđeno jer će se konačno desiti u Bosni i Hercegovini. Mislim da je pravo vrijeme za to, a sa druge strane nas čeka puno obaveza, raznih pritisaka, intervjua, puno toga za reći i za napisati. Konačno izlazimo na ulice i govorimo o nasilju koje nam se svakodnevno događa, protestiramo za LGBTQ zajednicu i doprinosimo otvorenosti i tolerantnosti u društvu.“
Kao i svaka organizacija, doživjeli su različite poteškoće od samog početka organizacije Povorke, ali Nera ne želi da izdvoji nijednu od njih jer ih je konačno prevazišla sve.
„Kao i svaka normalna osoba koja se susretne sa izazovom, osjećala sam razne emocije. Čovjek se ne osjeća baš najljepše ukoliko dobije neku vrstu sumnje, zabrane ili negativnog mišljenja. To govorim u kontekstu svih komentara mržnje koji smo mogli da čitamo u medijima i socijalnim mrežama.“
Ipak, Nera kaže da negativni osjećaji nikad nisu preovladali zato jer je uvijek bila svjesna onoga što radi i koliko je to bitno za naše društvo, a ne samo za LGBTQ zajednicu. Nikada nije posustala, čak ni onda kada je doživjela fizičke napade.
„Ne osjećam se sigurno, u tom smislu da smo moja partnerica i ja napadnute u centru Sarajeva nakon najave Povorke ponosa, ne osjećam se sigurno jer svako ima potrebu da komentariše negativno. Jednostavno nije bilo prostora da se komunicira o pitanju sigurnosti LGBTQ osoba, ali sam se osjećala sigurno u smislu da sam imala potpuno povjerenje u policiju da će u trenutku kada sam prijavila napad, uraditi sve da pronađu napadača.“
Nera misli da ta sigurnost u odnosu na proteklih deset godina raste i misli da će to biti još i bolje u narednih deset godina, ali ipak ističe da LGBTQ zajednica i dalje prolazi kroz nasilje koje se ne prijavljuje upravo zbog društvene stigmatizacije.
Nakon održavanja prve Povorke ponosa Nera je imala jasan stav.
„Dostojanstven život istospolnih parova je moguć u BiH, međutim tu ima još mnogo posla da se napravi, ali mislim da je prvi korak ostvarivanje sigurnosti istospolnih parova u bosanskohercegovačkom društvu. Izašli smo, i svim potencijalnim napadačima i svim nesigurnim faktorima smo rekli da nismo žrtve sistema, uzeli smo stvar u svoje ruke. Istina je da nam se nasilje događa, ali zbog toga nismo prestrašeni, puno smo snažniji i možemo to iznijeti. Pokazali smo da ima izać’ i mislim da je ovo pitanje ljudskih prava svih nas, a ne samo jedne određene grupe.“
Piše: Dženan Pjanić