Odvijanje online nastave u 21. stoljeću
Written by Berina Lušija on 07/04/2020
O online nastavi razgovarali smo u specijalnom izdanju emisije na našim frekvencijama, koja je emitovana 01.04.2020. sa početkom od 18:00h. Aktuelnost od početka pandemije, jeste svakako, održavanje online nastave, a kako to izgleda iz perspektive studenata, ali i profesora, pročitajte u nastavku teksta.
S obzirom da se susrećemo, po prvi put, sa ovakvim vidom održavanja nastave, svakako da su utisci o nastavi, te i sama nastava različiti. Sve se razlikuje od profesora do profesora, ali i od učenika, odnosno studenata, kako pristupaju ovakvoj vrsti nastave. Dok se jedna strana učenika/studenata ne žali na odvijanje nastave, druga strana ima suprotno mišljenje.
Naravno, kako nas zanima vaše mišljenje, ponudili smo vam u postu na našoj facebook stranici, da podijelite mišljenje sa nama, ali i našim čitateljima. Jedan od prvih komentara, bio je od studentice Ene Čaušević:
”Sve zavisi od fakulteta, neki već odavno imaju online predavanja dok drugi samo moraju ispunjavati svoje obaveze u vidu zadaće. Mislim da neki predmeti neće biti problem, dok određeni predmeti mogu označiti ovu godinu neuspjehom ukoliko se ne organizuju online predavanja jer iziskuju pojašnjenja i pomoć profesora. Ne mogu se svi studenti izboriti sa gradivom sami.”
Najčešće aplikacije, odnosno platforme, koje se koriste u svrhu održavanja online nastave, su Zoom, Google Classroom, Microsoft Teams, te slični programi.
Osim komentara studenata i učenika, na našoj stranici su bili i komentari prosvjetnih radnika. Jedna od njih je Alma Kadrić, koja je online nastavu prokomentarisala iz perspektive, upravo, prosvjetne radnice: