Maja Hadžiselimović: “Robotika na zabavan i edukativan način”


Događaj “Pričajmo o robotici“ održan je u ponedjeljak, 20.11.2017., u prostorijama agencije „ZEDA“. Tim povodom razgovarali smo sa koordinatoricom ovog projekta.

Zeničanka, Maja Hadžiselimović, je lokalna koordonatorica spomenutog projekta i djevojka koja Bosni i Hercegovini nastoji pokazati da roboti nisu nešto čega se trebamo plašiti, te da se već u svijetu koriste u svim sferama života. Studij je počela na Elektrotehničkom fakultetu u Sarajevu, na Odsjeku za automatiku i elektroniku, a školovanje nastavila u Mariboru i Novom Sadu, te stekla zvanje magistra. Jedno vrijeme je volontirala na Tajvanu, gdje je djecu podučavala engleski jezik a svojim najuspješnijim projektom  zasigurno smatra “RoBinCo” projekat koji je sa svojim timom predstavila na najvećem indstrijskom sajmu na svijetu u Hannoveru. Taj projekat je bio dio KUKA Innovation Award takmičenja i tema Majinog master rada koji je radila na Univerzitetu u Novom Sadu. Trenutno se bavi  industrijskim robotima i egzoskeletima, te planira da se usavršava u ovim područjima.

„Ja sam pohađala gimnaziju, jezički smjer, a zatim sam upisala Elektrotehnički fakultet. Prvu godinu fakulteta sam mislila da su svi pametniji od mene, budući da su oni “prešli” sve zbirke, dok sam ja učila jezike. Međutim, to nema veze. Ukoliko nešto treba da naučite, svakako ćete naučiti i nemojte da vas to ograničava.“- kaže Maja.

-Koliko dugo se Europska sedmica robotike obilježava u svijetu i otkud ideja za obilježavanje kod nas?

„Evropska sedmica robotike (ERW) se obilježava od 2011.godine. Širom Evrope se organizuje različite aktivnosti koje imaju za cilj približavanje robotike i programiranja društvu. Ciljna grupa su uvijek djeca s obzirom da je ulaganje u njihovo obrazovanje nešto što bi trebao da nam bude prioritet, kao društvu. Ove godine, u junu, postala sam nacionalni koordinator za B&H i na sastanku u Briselu sam vidjela da je statistika održanih događaja u BiH nikakava tj. ne postoji. To me mnogo motivisalo jer znam da imamo organizacija/škola koje nude obrazovanje iz ove oblasti ali i zainteresovanih članova društva, pogotovo djece, što je najvažnije. Nakon tog sastanka, odmah sam se dogovorila sa kolegom Aleksandrom Mastilovićem, koji je član IEEE organizacije, a oboje smo članovi BH Futures Foundation, te smo krenuli sa kontaktiranjem pojedinaca i organizacija. Na početku sam mislila da ćemo imati 2-3 događaja ali trenutni broj je 15 i dalje se povećava.“

-Kakvi su uslovi za razvoj robotike u BiH?

„Razvoj robotike će da prati razvoj privrede. Trenutno, nemamo mogućnost za razvoj automobilske industrije ali tu je sigurno tekstilna i prehrambena industrija u kojoj ima prostora za robote i automatizaciju. Naravno, određeni stepen automatizacije već postoji ali, zbog konkurentnosti na tržištu, moraćemo povećati taj stepen. Također, bitno je napomenuti da se robotika može primjenjivati i u edukaciji a ne samo u industriji. To je naš najveći cilj, tj. pokazati kako možemo integrisati robotiku na zabavan i edukativan način. Želimo upoznati društvo sa činjenicom da je robotika nešto što nam sigurno dolazi i da je dobro da se što prije upoznamo sa robotikom i njenim prednostima. Robotika će da promijeni naše živote kao što je to internet učinio i treba da budemo spremni na to.“

-Koliko su ljudi u BiH svjesni da robotika predstavlja budućnost?

„Čini mi se da se kod nas na robotiku gleda, i dalje, kao na nešto iz SciFi filmova. Svaki put kada kažem nekome da se bavim robotikom i egzoskeletima, slijedi hiljadu pitanja kako, zašto, hoće li nas roboti pobijediti i slično. Uzrok tome je sigurno i nedostatak iste u BiH pa je ljudima, na neki način, to i dalje velika misterija.“

Zašto je važno staviti fokus na najmlađe i u njima probuditi ljubav prema tehnologiji?

„Naprimjer, ukoliko ne zavolite fiziku u osnovnoj školi, mala je vjerovatnoća da ćete jje odjednom zavoljeti u srednjoj.Ulaganje u obrazovanje je nešto što se sigurno isplati i tu sigurno nismo na gubitku. Djeca danas već sa 3-4 godine znaju sve funkcionalnosti jednog pametnog telefona, tako da su već od malih nogu u dodiru sa tehnologijom. Mi im želimo pokazati da je tehnologija mnogo više od igranja igrica na telefonu i da može biti mnogo zabavnija. Prisutnost tehnologije u našim životima sigurno ne možemo izbjeći ali možemo izvući ono najbolje iz nje. Potrebno je pokazati djeci da internet nije samo Facebook nego i neograničen pristup informacijama, kursevima, knjigama i njihov prozor u svijet koji trebaju iskoristiti na pravi način ali isto tako pokazati im kako ne moraju biti pasivni potrošači nego mogu aktivno da tehnologijom mijenjaju svoj život i društvo.“

-Šta djecu uče na Arduino radionici? 

„Arduino radionica namijenjena je prvenstveno srednjoškolcima ali i starijim razredima osnovnih škola. Na radionici ćemo naučiti kako rade mikrokontroleri, kako da napravimo semafor, kako da koristimo LED diode, otpornike i slično te šta sve može da se uradi sa jednim uređajem koji danas na tržištu košta manje od 40KM. I što je najvažnije, šta oni sami mogu uz pomoć interneta da probaju, testiraju i nauče.“

-Na radionici će svi zainteresovani imati priliku da nauče nešto o egzoskeletima. O čemu se zapravo radi?

„Razvoj egzoskeleta je moj primarni posao te ću sa zadovoljstvom da podijelim sa učenicima trenutno stanje tržišta što se tiče tih uređaja. Egzoskeleti su namijenjeni prvenstveno radnicima čiji rad prijeti oštećenju donjeg dijela leđa te ih se korištenjem istih pokušava sačuvati od ozlijeda i na taj način im produžiti radni vijek ali i održati zdravim za život poslije penzionisanja. Egzoskeleti nam trenutno pružaju mogućnost da podignemo 15kg bez pritiska na leđa.“

U subotu, 18.11.2017. godine je u prostorijama Prve gimnazije u Zenici održana i radionica na ovu temu. Polaznicama su približene teme iz ovih oblasti, naučili su nešto više o samoj struji, te „upalili“ svoju prvu LED diodu.

„Na ovoj radionici smo, ustvari, sve ono što smo u školi učili kroz teoriju, praktično primjenili pomoću Arduino platforme. U suštini, mnogo toga korisnog smo naučili kroz igru i šalu.“- dodala je jedna od polaznica.


Tvoj stav

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena zajedno sa komentarom.Potrebna polja su označena sa zvjezdicom(*)



RadiYo Active

Šta svira?

Title

Artist